DZIEŃ TRZECI.

Powrót.


Dzień Trzeci.
Ruiny zamku w Olsztynie pod Częstochową.


Olsztyn pod Częstochową opuszczamy po śniadaniu, idąc na rynek pod zamkiem ,gdzie biegnie czerwony szlak zaczynamy podążać w stronę Złotego Potoku. 



Szlak z Olsztyna do Złotego Potoku.


Przed nami jest 15 km, które prowadzić nas będzie przez rezerwat przyrody Sokole Góry. W tym rezerwacie możemy zobaczyć jaskinie Koralową i Studnisko (niestety nie znajdują się na szlaku), oraz wapienne skalne ostańce. 






Droga prowadzi przez Górę Pustelnica, która ma około 400 m.n.p.m i wchodzimy na nią piaszczystą ścieżką.Z rezerwatu wychodzimy na asfaltową drogę, przy której możemy zobaczyć liczne kapliczki przydrożne, ale również znajduje się tam Kaplica św. Idziego, od chorób psychicznych, bezpłodności i rannych. 


Św. Idzi.

Kościół pod wezwaniem św. Idziego.



Od VIII/IX wieku w Zrębicach i Złotym Potoku są relikwie tego świętego i właśnie w pierwszej miejscowości możemy zwiedzić drewniany kościół pod jego wezwaniem z okresu VIII w. Z pod świątyni przechodzimy na drugą stronę drogi i podążamy dalej szlakiem mijając stary drewniany dom, charakterystyczny dla polskiej wsi. 





W Zrębkowicach koło stawu, jeszcze przed kościołem znajduje się sklepik, gdzie można kupić prowiant, dalej idąc szlakiem dotrzemy do miejscowości Złoty Potok, gdzie możemy zwiedzić parafię pw. Jana Chrzciciela, która została wybudowana w XIII w przez rycerzy herbu Szreniawa.


Parafia pw. Jana Chrzciciela

"Rynek w Złotym Potoku".

Wejście do kościoła w pw Jana Chrzciciela.

 W kościele znajduje się krypta Krasińskich ( rodzina znanego poety Zygmunta Krasińskiego) ponieważ przez pewien czas ród ten był właścicielem tej miejscowości i pałacu, który również można zobaczyć.



Pałac Zygmunta Krasińskiego.

 Ciekawostką jest również to, że w pewnym okresie w pałacu Raczyńskich została otwarta ochronka w której wychowywał się Jan Kiepura światowej sławy tenor. Koło pałacu którego w tej chwili nie można oglądać wewnątrz znajduje się dwór Krasińskich w którym jest muzeum regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. W tym domu żył i tworzył Zygmunt Krasiński.
Muzeum regionalne im. Józefa Krasińskiego.
W samej miejscowości jest kilka sklepów i restauracji, jednym z ciekawszych takich miejsc jest knajpka "Rumcajsówka" znajdująca się przy głównej drodze, gdzie można napić się piwa o 100 smakach robionego na miejscu przez właściciela, lub kupić śliwowicę o nazwie Rumcajsówka jego produkcji, która zdobyła II miejsce jako wyroby regionalne w Polsce. 






Można również znaleźć nocleg w agroturystyce (my zapłaciliśmy 20 zł od osoby), lub wybrać pole biwakowe nad stawem Ameryka, lecz nie ma tam toalety i prysznicu. 


Tu spaliśmy, luksusów nie ma, ale można się wyspać.

Miejsce na polu biwakowym w Złotym Potoku. 


Przejdź do czwartego dnia.

Więcej zdjęć w galerii foto.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz